O grzechu znieważania katolickich kapłanów

Czy grzechem jest znieważanie kapłanów?
Znieważanie kapłanów jest bardzo ciężkim grzechem, gdyż zniewagi i obelgi wymierzone w kapłanów spadają na samego Jezusa Chrystusa, który powiedział swym Apostołom: «Kto wami gardzi, ten mną gardzi».
Katechizm Katolicki Św. Piusa X

Są ludzie, którzy zajmują się oczernianiem kapłanów. Grzech śmiertelny i zniewaga Chrystusa. I są inni ludzie, którzy pilnie i z prostotą korzystają z kapłańskiej posługi katolickich duchownych: z uwagą słuchają ich nauczania i pilnie przyjmują z ich rąk Sakramenty Święte.
O. Réginald Garrigou-Lagrange OP pisał wiek temu: „Ale dziś szerzą się obyczaje tak bezceremonialne w stosunku do wszystkich, do wyższych, równych i niższych, a nawet do Pana Jezusa”. Czyż nie są to słowa jeszcze bardziej aktualne dzisiaj? Nie zważa się na różnicę wieku. Nie zważa się na różnicę godności. Nie zważa się na względy stosowności.
Św. Alfons Maria Liguori, doktor Kościoła, przestrzega przed ciężkim grzechem znieważania katolickich kapłanów. Weźmy sobie do serca te poważne słowa i praktykujmy. Przede wszystkim módlmy się szczerze codziennie za katolickich kapłanów! – więcej